środa, 20 lipca 2011

Książki o flamenco

Dzisiaj chciałam polecić kilka książek o tematyce flamenco.Jedna z najlepszych. najbardziej fascynujących książek o współczesnej hiszpanii i jej kulturze.Po części opowieść o przygodach młodego mężczyzny. po części reportaż z jego pasjonującej podróży po Hiszpanii. Wyraz fascynacji Webstera kulturą. obyczajowością i tradycjami tego kraju.
ze szczególnym naciskiem na muzykę flamenco i jej esencję - duende - stan emocjonalny wyrażający zarazem ekstazę i desperację - opisywany w poezji Federico
Garcia Lorci. Porzucony przez swoją dziewczynę autor decyduje się wyjechać do Madrytu. by tam. pod kierunkiem gitarzysty Juana. godzinami ćwiczyć muzykę flamenco. Wdaje się w namiętny romans z tancerką flamenco. żoną właściciela szkoły językowej w Alicante. Dołącza do grupy cygańskich muzyków. przejmuje ich styl życia. Bierze kokę. gra po nocach w knajpach. kradnie samochody. żyje na krawędzi. Czy udaje mu się osiągnąć duende?Tę książkę pożyczyłam kiedyś od Magdy F. Zapowiadała się bardzo ciekawie. Według zapowiedzi to jedna z najlepszych książek o współczesnej Hiszpanii. Dowiedziałam się, ze żona autora jest tancerką flamenco, więc wyglądało to wszystko razem całkiem wiarygodnie. No i nie pomyliłam się. Polecam!!!

Kolejna pozycja to powieść opisująca Hiszpanię, lat 30.,czyli czasy Drugiej Republiki.Powieść rozpoczyna się, gdy 30-to ponad letnia Angielka wyjeżdża do Grenady na kurs tańca. Na co dzień chłodna i powściągliwa kobieta zmienia się pod wpływem tańca, taniec staje się jej ogromną pasją. W Granadzie odwiedza pewien bar, którego właściciel opowiada historię rodziny młodej dziewczyny o imieniu Mercedes, o ich dramatycznych losach i o poszukiwaniach ukochanego. Jest to historia o dramatycznej miłości, o umiłowaniu tańca i o docieraniu do swoich korzeni.Brak komentarzy: